» Menzil Web Portal - Web İçerik Yönetim Yazılımı

İletişim   Hakkımızda   Yeni Üye   Üye Paneli  Arama Yap

menzilweb.com/menzilwebportal2011
Anasayfa Eğitim Mevzuat Makaleler Haberler Download Yazılar Resimler Videolar Müzik Duyurular Serbest Kürsü Firmalar Z. Defteri
 PİKNİĞE DAVET..   TÜM İNSANLIK ALEMİNİN B..   TÜM HEMŞEHRİLERİM DÜĞÜN..   DERNEK TOPLANTISINA DAV..   Köyümüz Sakinlerinden A.. 
» Yetkili Girişi
Kullanıcı:
Şifre:
Beni Hatırla:
Şifremi Unuttum
» Haber Kategori
Dünya  (1)
Güncel  (1)
Gündem  (1)
Spor  (2)
Yaşam  (1)
Siteden  (0)
Yerel  (1)
Başkanlık  (0)
Son Dakika  (1)
» Ropörtaj Kategori
Genel Roportaj  (2)
Sanatçı Roportajı  (0)
Spor Roportajı  (0)
Tv Roportajı  (0)
Gazate Roportajı  (1)
Yaşam Roportajı  (2)
Editör Roportajı  (0)
Özel Roportaj  (2)
Başkandan Roportaj  (0)
» Makale Kategori
Bilg/İnternet  (0)
Sağlık  (1)
Dini Yazılar  (2)
Hikayeler  (0)
Spor  (0)
Yaşam  (2)
Tarih  (0)
Yöresel  (0)
Teknoloji  (1)
Alış Veriş  (0)
» Son Eklenen Mesajlar
Serdar AK Yazan:
Serdar AK
Site
Can kahraman Yazan:
Can kahraman
Tesadüfen Rastladım Bende Y
kemal yaren Yazan:
kemal yaren
Bayram Kutlaması
Abbas Adalı Yazan:
Abbas Adalı
şiirimi yazıyorum Yorum bek
Selami Şahin Yazan:
Selami Şahin
Tebrik ederim harika iş çık
» Reklam
»   Son Müzikler    [ Tümü ]
İhlas Süresi Açıklamas..
Felak Süresi Açıklamas..
Nas Süresi Açıklaması..
Kevser Süresi Açıklama..
» Son Videolar        [ Tümü ]
Ömer Döngeloğlu BEDİR VE HZ MUSA 1  Ömer Döngeloğlu BEDİR VE

Hit: (389)   İzle >>
cübbeli ahmet hoca yemin ediyor: zina yapmadım !  cübbeli ahmet hoca yemin

Hit: (63)   İzle >>
Nihat Hatipoğlu Cenneti Anlatıyor  Nihat Hatipoğlu Cenneti A

Hit: (86)   İzle >>
İSLAMDA SEVGİLİ GÜNÜ VAR MIDIR SEVGİLİYE HEDİYE CA  İSLAMDA SEVGİLİ GÜNÜ VAR

Hit: (79)   İzle >>
Cübbeli Ahmet Hoca | Dabbetül Arz ve Deccal | Kıya  Cübbeli Ahmet Hoca | Dabb

Hit: (141)   İzle >>
» Takvim
» Anket
 »  Yeni Sitemizi Nasıl ?
İyi
Orta
Kötü
Toplam Oy:5
» Dost Sitelerimiz
Firma Yazilim.
hizlial.com.
sorularla islam.
GOOGLE.
mynet.
» Son  Üyeler   [ Tüm Üyeler ]
LÜTFİ.YILMAZ

Adı: LÜTFİ
Soy:YILMAZ
Şehir: Belirtilmedi

web.ttasarm

Adı: web
Soy:ttasarm
Şehir: Belirtilmedi

selman.ay

Adı: selman
Soy:ay
Şehir: Belirtilmedi

adil.nogay

Adı: adil
Soy:nogay
Şehir: Belirtilmedi

bilgin.ayyıldız

Adı: bilgin
Soy:ayyıldız
Şehir: Belirtilmedi

»   Son Yöreseller    [ Tümü ]
Yöremiz Hakında.
YÖREMİZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER Bugünkü


Yöresel Fıkralar.
Tadım Gavuru Müslüman Oluyor Tadım’lı bir


Yöresel Müzik.
ELAZIĞ EZGİLERİ/HARPUT MUSİKİSİ Halk musiki


Yör Yemekler.
YÖRESEL YEMEKLER /Tarih boyunca kültür, san


Yöresel Oyunlar.
YORESEL HALK OYUNLARI / Halk Oyunlarını, oy


» Yöresel Oyunlar
 Yöresel Oyunlar
YORESEL HALK OYUNLARI / Halk Oyunlarını, oyun bölgelerinden "Halay Bölgesi" içinde ele almak gerekir. Elazığ oyunları içinde "Bar" özelliği gösteren oyunlar varsa da bunlar çok azdır.

Elazığ Halk Oyunları “Halay Bölgesi" içinde hareketlilik açısından diğer il ve bölgelere göre ağır ve estetiktir. Az miktarda, çok hareketli oyunlar da vardır. Oyun tempolarını incelediğimiz zaman bu özellik hemen göze çarpmaktadır. Oyunlar "Halay Bölgesindeki diğer oyunlara nazaran müzik ve oyun figürleri açısından ayrıcalık gösterir. Öyle sanıyoruz ki, bu ayrıcalık Elazığ Halk Müziğinin, daha ziyade Türk Sanat Müziğine yatkın olmasından ve müziğin klasik sazlarla icra edilmesinden ileri gelmektedir. Müzikteki bu ayrıcalık, oyun müziklerinin zengin bölümlere sahip olmasında, oyunlarda ise zengin figürlere sahip olmasında gözlenmektedir. Ayrıca her yörede görülmeyen, her oyun formuna (figürüne, kalıbına) karşılık bir müzik formunun bulunması da kayda değer bir durumdur.
Elazığ Halk Oyunları, genel olarak "tatlı sert" bir karaktere sahiplerdir. Erkek oyunları biraz daha sert ancak estetik, kadın ve kız oyunları ise biraz daha yumuşak ve tatlıdır. Komşu vilayetimiz olan Diyarbakır’ın halayında görülen sertlik, Elazığ halayında mevcut değildir. Ondaki sertlik ve figür azlığına karşılık, diğerinde (Elazığ Halayında) tatlı sertlik ve figür zenginliği şeklindedir.


Altmışa yakın Elazığ oyunu vardır. Ancak, bugün yaşayan oyunların adedi yirmi - yirmi beş kadardır. Bu oyunların birkaç tanesini oynanış biçimi ve özellikleriyle birlikte anlatacağız.

ÇAYDA ÇIRA OYUNUBu oyun, Elazığ’ın Harput Bucağından derlenmiştir. Oyun "Mumlu Dans" namıyla dünyaca tanınmaktadır. ”Çayda Çıra” oyunu hakkında çeşitli efsaneler vardır. Ancak, bunlar dilden dile dolaşan çeşitli halk masallarına benzemekte ve diğer şehirlerimizde anlatılan efsanelerin bir varyantı ya da değişikliğe uğramış bir şekli olarak anlatılmaktadır.


Oyun, orijini itibariyle aydınlatma amacı güdülerek ortaya çıkmıştır. Araştırmamızda halk arasında söylenen çeşitli efsaneler tespit ettik. Bunlardan bir örnek: Efsaneye göre Hazar Gölü kenarında bir köyde birbirini seven iki genç, gizlice buluşmaktadırlar. Erkeğin buluşma yerine gidebilmesi için gölü yüzerek geçmesi gerekmektedir. Buluşma gece olduğundan, kız çıra (Dındik) yakarak gence yerini belli etmektedir. Genç ise, ışığa doğru yüzmekte ve böylece sevgililer buluşmaktadır.


Bu durumu sezen kızın babası, buluşmanın yapılacağı bir gün erkeğin yüzerek gölün ortalarına geldiği sıralarda çırayı söndürür ve genç sevgilinin gölde boğulmasına sebep olur. Bunu fark eden kız da kendini suya atar, o da kaybolur.


Bunun üzerine bütün köylü toplanarak ellerindeki "Çıra" larla iki sevgiliyi aramaya başlarlar. Efsaneye göre, bu olay üzerine ağıtlar yakılmış, türküler söylenmiş ve çıra ile arama olayı oyunlaşarak günümüze kadar gelmiştir. (Benzer bir efsane de Van yöresindeki “AHTAMARA” efsanesidir.)


Altınova'da yapılan görkemli bir düğünde geleneksel bir biçimde çay kenarında kurulan düğün meydanında çıralar yakılmış, Somat'lar kurulmuş ve düğün bütün coşkusuyla devam etmektedir. Bu sırada ay tutulunca, evlenen gencin annesi olan Pembe HAN tabaklara çıralar, mumlar diktirip gençlerin ellerine vermiş ve önde kendisi olmak üzere yürüyerek düğün meydanına, görkemli bir biçimde girmişlerdir. Bu buluşun mükemmelliği karşısında aşka gelen "Zurnacı Başı”, ellerindeki tabaklarla ortalığı bir anda gündüze çeviren, bu kalabalığı karşılayarak, gelenlerin ayak hareketlerine uygun bir müzik çalar. Kendisine eşlik eden kırk davul kırk zurna ile ortalık inlemeye başlar, böylece "Çayda Çıra" oyununun melodisi ortaya çıkmış olur. Bu olay gelenek halini almış ve çayda çıra oyunu günümüze kadar oynanıla gelmiştir."


Eskiden kaç-göç olmadığı için, kız-erkek karma oynanan bu oyun, günümüzde karma oynandığı gibi, ayrı ayrı da oynanır. Oyunun 200-300 yıllık bir mazisi olduğu söylenir. Oyun Elazığ’ın her tarafında bilinir ve oynanır. Hatta, son zamanlarda Elazığ dışına da taşarak Malatya ve Diyarbakır'da da çeşitli şekillerde oynanmaya başlamıştır.


Çayda Çıra oyunu sürekli olarak kendi melodisi ile oynanır. Ancak oyunun başlangıcında "Şirvan" ya da “Gelin Ağlatma Havası" denilen bir melodi çalınır. Bu oyunun melodisi ile başka bir oyun oynanmadığı gibi, bu oyun başka bir melodi ile de oynanmamaktadır. Oyun 10/8 lik usulde, “Şirvan” makamındadır. Orta çabuklukta bir oyun olan çayda çıra, en az dört-beş kişi ile yürütülür. Arka arkaya dizilerek bazen tekdizi, bazen de daire şeklinde oynanmaktadır. Halay sınıfından çok, dini bir raksa benzemektedir. Taklitli bir oyun olmayan "Çayda Çıra", usul itibariyle başladığı gibi bitmekte ve usulde bir değişiklik olmamaktadır. Hem açık, hem de kapalı yerlerde oynanır. Güvey ya da gelin misâfir önüne çıkarılırken ve de "güvey gezdirmesi" geleneği yerine getirilirken oynanır.


Tüm oyunlarda başta oynayana kolbaşı, sonda oynayana sonbaşı ya da poçik denir. Sadece halay oyununda "Halaybaşı" ve "Halaysonu" adları kullanılır. Oyunun aracı çift tabak ve içerisindeki üçer mumdan ibarettir. Oyun yürütülürken “Heey, Teey, Tey” diye nara atılır. Elazığ'ın yörelerinde delikanlıya "Gakkoş" adı verilir. Oyun düğünlerde, dini ve milli bayramlarda oynanır.

Çayda Çıra Türküsü :
Çayda çıra yanıyor, Yanar çayda çıralar, Yanıp yanıp sönüyor, Kızlar oyun sıralar. Yavaş yürü usul bas, Gelin hanım gelirse, Engeller uyanıyor. Defçi toplar paralar. Çayda çıra yanıyor, Çayda çıra yanıyor, Ay tutulmuş sanıyor, Humar göz uyanıyor. Yavaş oyna güzelim, Fitil çifte yara bir, Herkes seni tanıyor. Yürek mi dayanıyor. Çayda çıra yakarım, Çayda çıra yüz çıra, Yar yoluna bakarım, Yanıyor sıra sıra. Bir yüz görümlüğüne, Yarim keklik ben şahin, Beşibirlik takarım. Giderim ardı sıra .
Avreş Oyunu :
"Berber Yaşar" adıyla da tanınan bu oyunun, Elazığ dışında herhangi bir yerde oynandığına rastlanmamıştır. Oyunun kaynağı Harput'tur. Eskiden asker sevki çok olan Elazığ ve Harput' ta, askeri hareketlerin taklidi ile ortaya çıkan bu oyun, Elazığ'ın her yerinde oynanır. Oyunun elli-altmış yıllık bir geçmişi olduğu söylenmektedir. Bugün davul ve klarnetle çalınan bu oyunun müziği eskiden zurna ile çalınır ve oynanırdı.(Bugün birçok dağ köyümüzde ve birçok Alevi köyümüzde hâlâ zurna çalınmaktadır.) Esasen Harput'a klarnet girmeden önce düğünlerin baş sazı zurna idi. Ancak Türkiye'ye girdiği anda Harput’ta da kullanımı başlayan klarnet zurnayı büyük ölçüde etkileyerek etkinliğinin azalmasına neden olmuştur.


Avreş oyununun türküsü, yoktur. Bu oyunun melodisi ile başka bir oyun oynanmadığı gibi, bu oyun başka bir melodi ile oynanmaz. Oyun müziği önce 6/8 lik usûlde ve ağır tempoda, sonra 4/4 lük usûlde ve hızlı tempoda oynanır. Makamı İbrahimiyye dir. Tek sıra dizilmek suretiyle oynanan bu oyun bazen de sağa sola dönmek suretiyle icra edilir. Oyunun öyküsü olmayıp, oyun figürünü teşkil eden hareketler, daha çok ayaklarda toplanmış, kısmen de başla yapılmaktadır. Vücudun tabiî hareketlerini ihtiva eden oyun figürleri ile, asker hareketleri taklit edilmektedir. Oyunda "ha-ha, hey-hey"diye nara atılır. Bu oyun daha ziyade asker uğurlâmalarında ve düğünlerde oynanır.


Halay Oyunu :

Harput Halayı da denilen bu oyunun varyantları, “Palu” varyantı, İngüzek’te “Karaçor" denen oyun, Ağın’da “Düz Halay”, Baskil'de Halay, Sivrice'de "Düz Haley” dir.


Oyunun kaynağı Harput’tur ve 200-300 yıldan beri, gençler ve yaşlılar tarafından zevkle oynanmaktadır. Oyun müziği önce 2/4 lük ve "zazaki" denilen figürde 6/8 lik usûlde çalınır, makamı İbrahimiyye'dir. Oyun, avuç avuca kenetlenip tutunmak suretiyle tek dizi halinde oynanır.


Oyunun figürleri ayaklarda toplanmıştır. Daha çok asker uğurlamalarında ve düğünlerde oynanmaktadır.


Bıçak Oyunu :
Oyun merkez ilçeye bağlı Hankendi (Hanköy) Bucağı'ndan derlenmiştir. Oyunun asıl kaynağı belli değildir. Bıçak oyunları Türkiye'nin hemen her bölgesinde değişik şekillerde görülmektedir. Erzurum'da “Hançer Bari”, Karadeniz Bölgesinde de bıçaklarla çeşitli horonlar oynanmaktadır. Davul ve klarnet eşliğinde oynanan bu oyun türküsü yoktur. Başka bir melodi ile oynanmadığı gibi, bu oyunun melodisi ile de başka bir oyun oynanmaz.


Oyun, 9/B lik usûlde ve "İbrahimiyye" makamındadır. İki erkek, bir kadın ya da kadın kılığında bir erkek olmak üzere üç kişi. ile oynanır. Bar özelliği de göstermektedir. Oyun el ve ayak hareketlerinden oluşur. Taklitli bir oyun değildir. Müzik aynı ölçüyü sürekli takip eder. Usûlde bir değişiklik olmaz. Mutaassıp yerlerde kızlar ve kadınlar düğün alanına giremezler; oyunu damdan veya uzak yerlerden seyrederler. Bu yüzden oyunun seyri değişir.


Oyun araçları, oyuncuların ellerinde bulunan ikişer bıçaktır. Oyuncular bunlarla figürler yaparlar. Bıçak aralarından geçer, göğüse doğru sallanır. Oyun düğünlerde oynanır, türküsü yoktur.


Kılıç Kalkan Oyunu :
Eski oyuncular tarafından oynandığı duyulmuş, fakat görülmemiştir. Oyun müziğinin notası olduğundan, müziği hakkında bilgi edinmek kolaydır. Kaynak kişilerden Tahsin AYIK kendisiyle görüştüğümüzde, bu oyun hakkında şunları söylemiştir: "Bu oyunu oynayanları gördüm. Bunlar yaşça bizden daha büyüklerdi. Kılıç ve kalkanları olmadığından ellerindeki sopaları kılıç, ayakkabılarını kalkan yaparlardı. Sahip çıkılmayan bu oyunumuz maalesef iptal oldu. "


Delilo Oyunu :
Harput'tan derlenen bu oyuna "Derilo", "Delilo" gibi adlar verilmektedir. Bu oyun halay bölgesinin hemen her yerinde, birbirine benzer özelliklerle oynanmaktadır. Asıl çıkış kaynağı konusunda bir yargıya varmak mümkün değildir.


Delilo oyununun 150-200 yıllık bir oyun olduğu söylenmektedir. Oyun, türkülü bir oyun olup, davul ve klarnet eşliğinde oynanır. Oyunun türküsü oyuncular tarafından söylenir. Bu oyun, başka bir oyun melodisi ile oynanmaz, bu oyun melodisi ile de başka bir oyun oynanmaz. 4/4 lük usülde müziği olan oyun, çevre illerdeki "Delilo" oyunlarından biraz daha ağırdır.

Halk Oyunlarında Kullanılan Giysiler :


“Halk oyunları giysileri genellikle yöreseldir." Kumaşları, şekil ve giyiniş tarzıyla yöreye has özellikler göstermektedir. Giysilere verilen isimler de farklıdır. Her yöre, belki de şekil ve kumaş olarak, aynı olan giysilere ayrı isim verir. Giysilerde belirli bir otantik şekil aramak çok güç ve yanlış bir iştir. Çünkü, kültürün değişkenliği ilkesi çerçevesinde, bir kültür öğesi olan giysiler de sürekli değişmekte ve belli bir zaman kesitinde mevcut şekli tespit etmek mümkün olsa bile, o giyside ısrar etmek, oyunlarda o giysileri kullanmak hatalı olur görüşündeyiz. Tüm halk oyunlarında olduğu gibi Elazığ Halk Oyunlarında da giysilerde bir otantiklik aramak boşuna emek sarf etmekten başka hiçbir şey olmayacaktır. Ancak, oyun giysileri giyilirken, belirli bir giysi, birbiriyle uyum sağlayacak şekilde giyilmeli ve o giysiye uygun aksesuar kullanılmalıdır. Örneğin, alta yazlık, üste kışlık bir giysi giyilmemelidir. Ya da, bir zıbının üstüne yelek giyilmemelidir. Kültürün diğer unsurlarında olduğu gibi, maddi kültür unsuru olan Elazığ Halk Oyunları giysilerinde de bir değişkenlik görülmektedir.Günümüzde kullanılan halk oyunları giysilerini üç safhada ele alarak inceleyebiliriz.
1. Evre Erkek Giyimi :

Başa fes takılır, astane mendil büyüklüğünde "Puşu" takılır. Yaşlılar yazma bağlarlar. Paçaları dar, üst kısmı geniş, beli uçkur ile büzülen çuha şalvar giyilir. Düz beyaz veya siyah-beyaz renkte çizgili, pamuklu kumaştan, içlik veya giyme adı verilen bir iç gömlek giyilir. Bu gömlek kollu, yakasız veya hâkim yakadır. Gömleğin üzerine şalvarın kumaşından "avcı yeleği" denilen bir yelek giyilir. Bele beyaz ipek veya şa1 adı verilen "acem kuşağı" bağlanır. Ayağa poçikli çarık ve yün örme çorap giyilir.

1. Evre Kadın Giyimi :

Harput kadınının en eski giysi tipidir. Bu tip giysiyi bugün dahi dağ köylerinde görmek mümkündür. Yaklaşık 150-200 sene öncesinde bu tip giysi hakimdi. Bu giysi üç parçadan meydana gelmiştir.

a)- Şalvar


İpekli veya pamuklu kumaştan yapılmakta ve iç kısmı astarlanmaktaydı. Şalvarın boyu oldukça uzun olup bilek kısımlarına kaytan geçirilmekte ve diz altından bağlanmaktadır. Böylece şalvar bir etek görünümünde dökümlü olarak ayak bileklerine inmektedir. Şalvarın bel kısmı da uçkurla büzülmektedir.

b)- İçlik


İpekli veya pamuklu kumaştan yapılmaktaydı. Yakası yuvarlak, önü açık, kopça ile iliklenmektedir. İçliğin yanları yırtmaçlıdır.

c)- Üçetek


Sim işlemeli, kalın ipekli kumaştan veya kadifeden yapılmaktadır. Kolları uzun, bilezikli, çok az yırtmaçlıdır. Yırtmaçlı kısım kopçayla tutturulmuştur. Yakası bele kadar açık,"V" şeklindedir. Belde iki kopça ile "birit" ilikle iliklenmektedir. Belden aşağıya doğru genişleyen eteğin önü tamamen açıktır. Yanları ise kalça altından yırtmaçlıdır. Böylece etek üç parça görünümünü almaktadır. Bele "belbağı" bağlanmaktadır.(Belbağı, üç-dört cm. eninde, tığ işi veya kumaş üzerine işlenmiş kuşaktır.) Ayakkabı olarak postal, çorap olarak yazın iplik, kışın ise yün çorap giyilmektedir.


Baş süslemesi ise şöyledir: Uzun saçlar ortadan ayrılmakta, arkada küçük parçalara bölünerek örülmektedir. Yanlarda birer tutam saç, kulak hizasında kesilip, zülüf bırakılmaktadır. Saç uçlarına "Humpul" denilen saç süslemesi takılmaktadır. Başa bordo çuhadan fes, fesin üzerine gümüş tepelik konulmaktadır. Fese tutturulmuş uzun saç görünümünde ipek saçlık mevcuttur. Fesin alk üzerine oyalı krep bağlanır. Buna yörede "Kıntik" adı verilir. Bunların üzerine oyalı yazma veya tülbent örtülür.


Oyun giysilerinde kullanılan takılar şunlardır: Göğüs üzerine çaprazlama dizilen beşibirlik dizisi, camdan bilezik "Şeve" gümüş veya altın küpe ile yüzük kullanılır.

2. Evre Erkek Giyimi


Birinci safhadaki gibidir. Birinci safhadan farklı olarak ayağa yemeni giyilir.

2. Evre Kadın Giyimi


Bu safhada da birinci safhadaki giysileri görüyoruz. Birinci safhadaki giysilerden farklı olarak, şalvar üzerine kadifeden, üzeri simli cepken giyilir. Bu safhada üçetek yoktur, ipek kuşak takılır.

3. Evre Erkek Giyimi


Bu safhada ayağa poçikli kundura giyilir. Cepkende düğme iliğine geçirilmiş köstekli saat bulunabilir. Mendil olarak düz, beyaz, ipek mendil kullanılır.

3. Evre Kadın Giyimi


Diğer safhalardan farklı olarak, Harput ve Elazığ Fabrikalarında dokunan ve genellikle simli, ipekli kumaştan entari ve ayağa ise "Kaloş Potin" giyilir.


HALK OYUNLARIMIZIN BUGÜNKÜ DURUMU NEDİR?
Son yıllarda popüler bir hale gelen halk oyunlarımız, uğraşanları, bu konuda çalışanları ile epeyce ilerleme kaydetmiştir. Bugün artık bütün okullarımızda halk oyunları ekipleri vardır ve bu ekipler yarışma, şenlik, bayram gibi faaliyetlere katılmaktadırlar. Bunun yanında üniversitelerimizde bu konuda bilimsel çalışmalarını başlatmışlar, az da olsa ilerleme kaydetmişlerdir. Bazı devlet kuruluşları da bu konuda ciddi çalışmalar yaparak bu faaliyetlere devlet desteğini sağlamışlardır.


Bugün artık halk oyunlarımız sosyete toplantılarından tutun da, devlet büyüklerinin, yabancı devlet adamlarının karşılama törenlerine, turist karşılamalarına kadar birçok yerde rastlanır ve kullanılır olmuştur. Yarışmalarda, şenlik ve bayramlarda ön planda yer alan halk oyunlarımız, büyük kitlelere hitap etmeye başlamış, uğraşanları da çok büyük bir topluluk haline getirmiştir. Bu çalışmalar bu hızıyla devam eder, devlet de bu çalışmalara destek olursa, halk oyunlarımız daha çok itibar görecek ve sosyal alanda önemli bir yer işgal edecektir.

HALK OYUNLARIMIZ NEREYE GİTMEKTEDİR VE NE OLACAKTIR?

Bugün gösteri sanatları ya da seyirlik sahne sanatları arasında yer alan halk oyunlarımız doğru bir yolda mıdır? Elbette ki değildir. Yukarıda saydığımız çalışmaları eleştirecek olursak, halk oyunları faaliyetlerinin sistemsiz ve plansız bir şekilde yürütüldüğü ilk söylenecek söz olmalıdır.


Bugün artık köy meydanlarında bir düğünde eğlenen halkımız da kendi oynadığı oyunu terk etmeye, oyunları sahnelenmiş biçimiyle oynamaya başlamıştır. Bu da halkın yaratıcı değil taklitçi olduğunun bir göstergesidir. Halk oyunlarını da köylerimizde belirli kişiler iyi oynamaktadırlar. Diğerleri ancak onları taklit etmektedirler. Halk oyunlarımızın bir an evvel derlenmesi gerekmektedir. "Halk Oyunlarımız ne olacaktır? "sorusuna tutarlı, geçerli bir cevap vermek mümkün değildir. Bunu tahmin etmek çok güç olduğu gibi, herhangi bir fikir ileri sürmek de yanlış olur. Ancak, "Halk Oyunlarımız ne olmalıdır, hangi çalışmalarla, bu konuda neler yapılmalıdır?" sorularına verilecek cevap ise; sistemli, bilimsel çalışmalarla gerekli araştırmalar yapılıp, oyunlarımızı belli bir yöne kanalize etmek gereklidir. Ülkemizin kültür planlamasında halk oyunlarımız gereken yerini almalı ve bu faaliyetler daha geniş kitlelere yaygınlaştırılmalıdır.

 Diğer Yöreseller//

Yöremiz Hakında
   YÖREMİZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER Bugünkü Elazığ 1834 yılında tarihi Harput'un bir mezrası olan ve "mezre" diye anılan ovaya nakledilmesiyle kurulmu
Yöresel Fıkralar
   Tadım Gavuru Müslüman Oluyor Tadım’lı bir ermeni, dindaşlarından zulüm görmüş olacak ki, Göl Köyünde oturan sevdiği bir ağaya gelir: -Ahmet Ağa! Ben
Yöresel Müzik
   ELAZIĞ EZGİLERİ/HARPUT MUSİKİSİ Halk musikisinin beşiği, Harput' tur. Harput ve çevresinde, Anadolu'nun hiç bir bölgesinde olmayan, Orta Asya'dan gelm
Yör Yemekler
   YÖRESEL YEMEKLER /Tarih boyunca kültür, sanat, ticaret şehri olma özelliğini korumuş olan Harput'tan günümüz Elazığ'ına uzanıyoruz. Bu tarihsel süreç
Yöresel Oyunlar
   YORESEL HALK OYUNLARI / Halk Oyunlarını, oyun bölgelerinden "Halay Bölgesi" içinde ele almak gerekir. Elazığ oyunları içinde "Bar" özelliği gösteren o
Yöresel Kıyafetler
   YÖRESEL KIYAFETLER /Doğu Anadolu Bölgesini batıya bağlayan yolların kavşak noktasında bulunmaktadır. İl Sınırları içindeki en önemli akarsu Fırat ve k
Yöresel Etkinlikler
   Elazığ'da Kutlu Doğum Haftası Etkinlikler iElazığ'ın Keban İlçesinde Kutlu Doğum Haftası Dolayısıyla Düzenlenen Programa, Yaklaşık 2 Bin Kişi Katıldı.
Ulaşım
   YÖREMİZİN ULAŞIMI /Elazığ, Doğu Anadolu’yu batıya bağlayan yolların bir kavşak noktası konumundadır.Elazığ’dan; Elazığ-Bingöl, Muş, Van, Elazığ-Diyarb
» Duyuru

WEB  PORTALIMIZIN

SON SÜRÜMÜ

YAYINA GİRMİŞTİR..

» Son Duyurular  [ Tümü ]
PİKNİĞE DAVET
PİKNİĞE DAVET.
18 Temmuz 2010 Pazar günü Ke


TÜM İNSANLIK ALEMİNİN BAYRAMINI KUTLARIZ
TÜM İNSANLIK .
Bayram Kırgınlıkları Unutmak


TÜM HEMŞEHRİLERİM DÜĞÜNE DAVETLİDİR
TÜM HEMŞEHRİL.
TARZAN KÖYÜNÜN DEĞERLİ SİMAL


DERNEK TOPLANTISINA DAVET
DERNEK TOPLAN.
Değerli Kardeşlerim Derneğim


Köyümüz Sakinlerinden Allahın Kulu Vefat Etmiştir
Köyümüz Sakin.
Köylülerimizden M. ÇELİK' in


» Son Resimler Tümü
merhaba

merhaba

Tam Benlik

Tam Benlik

En Uzun Canlı

En Uzun Canlı

Ürperdim

Ürperdim

O Bir Kral

O Bir Kral

At Budur

At Budur

Sevimli Kedi

Sevimli Kedi

Otomobil 2

Otomobil 2

Ceylan

Ceylan

Türkiyemiz

Türkiyemiz

Fil Amca

Fil Amca

Doğa 3

Doğa 3

Doğa 2

Doğa 2

Doğa

Doğa

»  Son Haberler          [ Tümü ]
Alex'in forması
Fenerbahçe ile oynadıkları maç..
Alex'in formasını satışa çıkardı
Akdağ: Sigara k
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sig..
Akdağ: Sigara konusunu çözdük diyemeyiz
Tansu Çiller'e
Demokrat Parti lideri Cindoruk..
Tansu Çiller'e başkanlık yolu açıldı
Dünyanın en büy
Dünyanın en büyük ebrusunu yap..
Dünyanın en büyük ebrusu tescillendi
'Recep İvedik 4
Ülkemizde gişe rekorları kıran..
'Recep İvedik 4' çekimleri ertelendi
» Reklam
»  Son Dosyalar         [ Tümü ]
Photoshop Resim Düze.. 4
Windovs Sp3 Full İnd.. 4
Eğitim Yazılımlar of.. 12
Son Sürüm Virüs Prog.. 3
Kuruma Verileek dile.. 7
» Kan Listesi Kan Ekle
seren çelik.e rh -
kenan kaymaz.b rh -
ali kaya.0 rh-
erdem kodat.ab rh -
eşref kodat.0 rh+
»  Son Makalaler       [ Tümü ]
Hafızayı Güçlen
Hafızayı Güçlendiren En Büyük ..
Hafızayı Güçlendiren ve Unutmaya Sebep Olan Şeyler
Mü'min, Yalnızc
Mü'min, farzı ayn olan cihadı ..
Mü'min, Yalnızca Allah'tan Korkar
Hz. Adem'den Ön
Hz. Adem'den Önce Yeryüzünde K..
Hz. Adem'den Önce Yeryüzünde Kimler Vardı?
Yatırım fonu po
Kurumsal Yatırımcı Yöneticiler..
Yatırım fonu portföyleri toplamı milli gelirin yüzde 5'i düzeyinde
Veri Ambarı ve
Günümüz şartlarında şirketleri..
Veri Ambarı ve Karar Destek Sistemleri
» Son 5 Site Siteni Ekle
Webtasarimkur. 88
onsa bilgisayar. 99
yahooo. 483
yahooo. 547
HEPSİBURADA. 548
» Son İlanlar [ Tümü ]
Belediye Scri.
Belediye Scripti Belediye Si


Belediye Scripti Belediye Sitesi Belediye Tanıtım Yazılımı Belediye Tanıtım Sitesi Belediye Tanıtım Scripti Belediye Tanıtım Sayfası
Müftülük Scri.
Müftülük Scripti Müftülük Si


Müftülük Scripti Müftülük Sitesi Müftülük Tanıtım Yazılımı Müftülük Tanıtım Sitesi Müftülük Tanıtım Scripti Müftülük Tanıtım Sayfası
Kaymakamlık S.
Kaymakamlık Scripti Kaymakam


Kaymakamlık Scripti Kaymakamlık Sitesi Kaymakamlık Tanıtım Yazılımı Kaymakamlık Tanıtım Sitesi Kaymakamlık Tanıtım Scripti Kaymakamlık Tanıtım Sayfası
Kasaba Script.
Kasaba Scripti Kasaba Sitesi


Kasaba Scripti Kasaba Sitesi Kasaba Tanıtım Yazılımı Kasaba Tanıtım Sitesi Kasaba Tanıtım Scripti Kasaba Tanıtım Sayfası Kasaba Sayfası
Yurt Scripti .
Yurt Scripti Yurt Sitesi Yur


Yurt Scripti Yurt Sitesi Yurt Tanıtım Yazılımı Yurt Tanıtım Sitesi Yurt Tanıtım Scripti Yurt Tanıtım Sayfası Yurt Sayfası Yurt Sitesi Yurt Web Sitesi
» Firma  Listesi Firma Ekle
AKGÜL AYAKABI
ÇOCUK ERKEK BAYAN GURUPLARI


AKGÜL AYAKABI VE ÇANTA
AKSU ÇİÇEK SA
Tüm çiçek çeşitlerimiz ile s


AKSU ÇİÇEK SARAYI Elazığ
FURKAN DEKORA
1994 yılında kurulan Firmamı


FURKAN DEKORASYON HER TÜRLÜ DUVAR VE YER KAPLAMALARI
Tüm Firmalar
Firmalara Özel ürün ve firma


Tüm Firmalar İçin Firma Tanıtım Yazılımı Firma Tanıtım scripti Ürün tanıtım Yazılımı
Elazığ Korniş
KORNİŞ Birkere TAKILIR Kalit


Elazığ Korniş Montajı Yapılır Elazığ Korniş Montajı Elazığ Korneş Montajı Elazığ
»  Son Yazılar            [ Tümü ]
İnternette Ge.
Kırmızı Civa Nedir? Kırmızı


İnternette Gezinen
Hz. Muhammed'.
En yüce ahlâka sahip olduğun


Hz. Muhammed'in Örnek Ahlâkı
Kur'an Harfle.
Bu bahsin, yani harfler teva


Kur'an Harflerinin Sûreler İtibariyle Sayıları Arasındaki Tevafuk Sırları
Bulunduğunuz .
Bulunduğunuz bölgenin, şehri


Bulunduğunuz Bölgedeki Efsaneleri Derleyin
54 Farzı Öğre.
1- Allah'ı daima zikretmek.


54 Farzı Öğrenmek
» Reklam
» İstatistikler
IP Adresiniz : 54.196.127.6
Toplam Hit : 364733
Online Kişi : 1
Köy Kasab İl iLçe Semt Dernek Yurt Şehir Mahalle Muhtarlık Okul Memleket Tanıtım Sitesi
Alt Yapı - www.menzilweb.com

Menzil Web Portal İçerik Yönetim Yazılımı